banner2

Kahramanmaraş Ağabeyli Göleti Ekonomiye Her Yıl 3,7 Milyon TL kazandıracak

Kahramanmaraş'ta yapımı devam eden Ağabeyli Göleti, tamamlanmasının ardından ülke ekonomisine her yıl 3 milyon 700 bin lira kazandıracak.

Kahramanmaraş Ağabeyli Göleti Ekonomiye Her Yıl 3,7 Milyon TL kazandıracak
banner24

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Ağabeyli Gölet’inde çalışmalar devam ediyor. Ağabeyli Göletinin tamamlanması ile 2 bin 830 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 24.55 metre yüksekliği ile Kahramanmaraş Ağabeyli Göleti 1,49 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Ağabeyli Göletinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 milyon 700 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

İş kapsamında borulu sulama şebekesi tamamlandı. Sanat yapısı imalatlarına devam ediliyor. Gövde sıyırma kazısı ve dolusavak tamamlandı. Dipsavak tamamlandı. Gövde dolgusu tamamlandı.  Gölet rezervuar alanı membran kaplanacak ve sanat yapıları tamamlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER