banner2

Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB yatırımcısını bekliyor

Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa’da kurulan, ŞUTSO’nun da ortakları arasında bulunduğu Şanlıurfa Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB) alt yapı çalışmalarının hızlandırıldığını belirterek “Türkiye’de tarım potansiyelinin yoğun olduğu şehrimizde, katma değerli ürünler üretmek üzere tüm yatırımcılarımızı bekliyoruz” dedi.

Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB  yatırımcısını bekliyor
banner24

6. BÖLGE TEŞVİKLERİ KAPSAMINDA Yürütülen çalışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yapan Peltek, yatırımcılara 6. Teşvik Bölgesi Hibe ve Destek Programı kapsamında yer alan birçok muafiyet ve teşvik imkanı sunan Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB’de, altyapı proje işlerinde kazı, dolgu ve patlatma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.. Alt yapı yapım işi kapsamında yol yapımı çalışmalarının başlatıldığını kaydeden Peltek, “Aralarında Şanlıurfa Valimiz Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya’nın bulunduğu Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB’nin kurucu ortaklıkları ve Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB personelleriyle birlikte koordine içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.  En kısa sürede tüm alt yapı projelerini tamamlamayarak yatırımcılara tüm parselleri tahsis etmeyi planladıklarını ifade eden Peltek, “Buna bağlı olarak da yerel ürünleri markalaştırmayı ve bölgedeki istihdamı artırmayı amaçlıyoruz. Yatırımcılarımıza önemli bir potansiyel ve küresel rekabet ortamında avantaj sağlayan Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB’ye büyük bir ilgi var. Türkiye’de tarım potansiyelinin yoğun olduğu şehrimizde, katma değerli ürünler üretmek üzere tüm yatırımcılarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

4 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM HEDEFLENİYOR 2017 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan, altyapı yapım işlerinde kazı, dolgu ve patlatma çalışmaları ile yol yapımı çalışmaları süren, toplam 235 hektarlık alanda 86 sanayi parseli bulunan Şanlıurfa Gıda OSB’de, 4 bin kişilik istihdam ve yerel ürünlerin markalaştırılması hedefleniyor. Aralarında tahin helva, fıstık işleme ve paketleme, domates ve biber salçası, gıda paketleme gibi firmaların bulunduğu 12 firmaya yer tahsisi yapılan Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB’de, 4000 metreküplük atık su arıtma tesisi ve toplam 9 kilometrelik imar yollarının alt yapı inşaat süreci devam ediyor.

235 HEKTARLIK ALANDA KURULUYOR 2018 Yılı yatırım programına dahil edilen Şanlıurfa Gıda OSB, 28 Aralık 2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilmişti. Tescil işlemi tamamlanan OSB, Eyyubiye ilçesi Koçören mevkiinde 235 hektar büyüklüğünde alanda kuruluyor. Yaklaşık 4 bin kişilik istihdam oluşturması beklenen Gıda İhtisas OSB’nin kurucu ortakları; yüzde 32 ile Şanlıurfa Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, yüzde 28 ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 28 ile Şanlıurfa Ticaret Borsası ve yüzde 12 ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden oluşuyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER