banner2

Bitcoin için yeni tahmin: 100 bin dolar olabilir

Goldman Sachs, Bitcoin’in gördüğü yüksek kurumsal talep nedeniyle müşterilerinin %76'sının Bitcoin fiyatının bu yıl 100 bin dolara ulaşabileceğini beklediğini açıkladı

Bitcoin için yeni tahmin: 100 bin dolar olabilir
banner24

Yatırım bankalarının ve kurumsal şirketlerin radarına giren Bitcoin için yeni tahminler, kripto parada yönün hala yukarı olduğunu gösteriyor. Goldman Sachs yetkilileri, müşterilerinin %76'sının Bitcoin fiyatının 100 bin dolara yükselmesini beklediğini açıkladı. 

Küresel yatırım bankası Goldman Sachs yetkilileri, herhangi bir azalma belirtisi olmadan Bitcoin’in büyük kurumsal talep gördüğünü açıkladı. Goldman’ın kurumsal müşterileriyle yapılan bir anket, kurumsal müşterilerinin % 61'inin kripto para birikimlerini artırmayı beklediğini gösteriyor. Bu arada, % 76'sı Bitcoin fiyatının bu yıl 100.000 dolara ulaşabileceğini söylüyor.

Goldman Sachs Küresel Piyasalar Bölümü Dijital Varlıklar başkanı Mathew McDermott, Cuma günü yayınlanan bir podcast'te kurumsal yatırımcılar için kripto para birimi ticaret ortamını tartıştı.

Ekibinin, firmanın kurumsal müşteri tabanında "hedge fonlardan varlık yöneticilerine, makro fonlara, bankalara, kurumsal hazinelere, sigortaya ve emeklilik fonlarına geniş bir kitleyle" kripto para birimi anketi yaptığını açıkladı. 

Goldman Sachs ekibi, 280 kurumsal müşteriden yanıt aldı ve anketin sonuçlarını bu hafta yayınladı. McDermott'a göre “özellikle ilginç olan şey“, müşterilerin % 40'ının şu anda kripto para birimlerine maruz kalması ”idi. McDermott, kurumsal talep açısından, ilgide azalmaya dair hiçbir belirti görmedik… Kurumsal olarak büyük miktarda talep görüyoruz ve bunun özel servet yönetimi alanına da yansıdığını görüyoruz.

Elon Musk'ın elektrikli otomobil şirketi Telsa, Ocak ayında Bitcoin'e 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını ve yakında kripto para birimini ürünleri için bir ödeme aracı olarak kabul edeceğini söylemişti.

Kurumları kripto para birimlerine yatırım yapmaktan neyin alıkoyduğuna gelince, ankete katılanların % 34'ü "düzenleme, iç yatırım, yetki izinlerinin" kripto varlıklarına tahsis etmeye başlamanın önündeki en büyük engel olduğuna inanıyor. % 24'ü, iyi düzenlenmiş, yatırım yapılabilir kripto varlıklarının eksikliğinin en büyük engel olduğuna inanıyor.

Kripto para birimlerinin gelecekteki görünümüne gelince, ankete katılanların % 54'ü BTC'nin fiyatının 12 ay içinde 40.000 ila 100.000 ABD Doları arasında olacağını öngörürken, % 22'si 100.000 ABD Dolarından fazla olacağını tahmin ediyor. Skybridge Capital ve Mike Novogratz da dahil olmak üzere birkaç fon yöneticisi aynı şeyi öngördüğü için bu fiyat seviyesi çok da zor değil.

Goldman yöneticisi, "Yakın zamanda özel bir yuvarlak masa toplantısında yapılan anketten de benzer sonuçlar çıktı. Bu ankette katılanmların % 33'ü yıl sonunda 80.000 doların üzerinde tahmin ediyordu" dedi.

Küresel yatırım bankası kısa süre önce Bitcoin ticaret masasını yeniden başlattı. McDermott, masanın Bitcoin vadeli işlemlerini ve müşteriler için teslim edilemeyen ilerlemeleri işlemeye başlayacağını doğruladı. Goldman’ın Küresel Emtia Araştırma Başkanı Jeff Currie, geçtiğimiz günlerde Bitcoin piyasasının "daha olgunlaşmaya başladığını" söyledi ve kripto para birimini "perakende enflasyon koruması" olarak nitelendirdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2021, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER