banner2

Gaziantep’te yaklaşık 55 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor

Kendine has zeytin çeşitleriyle ve yağlık türleriyle zeytin yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan Gaziantep'te hasat dönemi kısmen başladı.

Gaziantep’te yaklaşık 55 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor
banner24

Kendine has özellikleri ve zengin yemek çeşitliliğine sahip dünyaca ünlü mutfağıyla gastronomi şehri Gaziantep, kentin en önemli geçim kaynağı Antep fıstığından sonra kendine özgü yağlık türleriyle de Türkiye'nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezleri arasında yer alıyor.

Zeytin hasadının kısmen başladığı kentte üreticiler, zeytinin yağlanması için yağmur bekliyor. Bölgeye has "Nizip yağlık" türü zeytin üretiminin yaygın olduğu Nizip ilçesinde hasadın önümüzdeki günlerde tamamen başlaması bekleniyor.

Zeytin üretimi ve hasadı ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep’te bu yıl toplam zeytin rekoltesinin, Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyeti'nin raporuna göre geçen yıla oranla daha yüksek tahmin edildiğini belirtti.

Akıncı, Gaziantep’te Antep fıstığından sonra en fazla üretimi yapılan zeytinin, markalaşma ve pazarlama gibi üretim sonrası safhalarda iyi değerlendirilmesinin ürüne iç ve dış pazarlarda katma değer sağlayacağını söyledi.

“Zeytinde hedefimiz markalaşma ve pazarlama olmalıdır”

Akıncı, “Zeytin, şehrimizin Antep fıstığından sonra üretim alanlarında en fazla tercih edilen ikinci tarımsal ürünü. Yıllara göre ağaç varlığındaki artış, şehrimizde zeytin üretim alanlarının geliştiğini göstermektedir. Bu kapsamda zeytinin tıpkı Antep fıstığı gibi şehrimizin tarımsal alanda bir marka değeri olabilmesi için üreticilerimize ve işletmecilerimize önemli görevler düşmektedir.” dedi.

Zeytinin katma değeri yüksek, özellikle dünya pazarlarında çok fazla talep gören ve arz fazlası olmayan bir ürün olduğuna işaret eden Akıncı, bu nedenle ürünün hasat edilip, işlenmesi ve pazarlanmasına kadar geçen tüm süreçlerin titizlikle değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Zeytin, bölge üreticimiz için önemli bir tarımsal gelir kaynağı”

Gaziantep’te elde edilen zeytinyağının saflık, berraklık ve tadım konusunda çok özel bir ürün olarak öne çıktığını vurgulayan Akıncı, “Zeytin, bölge üreticimiz için önemli bir tarımsal gelir kaynağı oluşturmaktadır. Üretim alanı açısından Gaziantep önemli bir potansiyele ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl üzerine koyarak kendini daha da geliştiren bu potansiyeli en doğru şekilde yönlendirmemiz gerekmektedir. Zeytin ve zeytinyağını sadece üretmek değil, aynı zamanda ticari olarak en iyi şekilde değerlendirmemiz de gerekiyor. Bunun için yüksek verim ve kaliteli üretim hedeflerimizin yanına mutlaka AR-GE çalışmaları ışığında markalaşma ve pazarlama hedeflerimizi de koymamız lazım. Bu hedefler sektörün geleceğinde belirleyici unsur olarak üreticimize katma değer sağlayacaktır.”

Yaklaşık 55 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinatörlüğünde oluşturulan, Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyeti'nin 2020-2021 sezonu tahmin raporunu da değerlendiren Akıncı, “Zeytin üretiminin yapıldığı bölge ve illere göre hazırlanan tahmin raporu doğrultusunda bu sene ülkemizde toplam zeytin rekoltesinin bir milyon 316 bin 850 ton olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Toplam zeytinyağı üretiminin ise 172 bin 813 ton olması hesaplanmakta. Geçen yıla oranla ülke genelinde zeytin rekoltesinde bir düşüş beklenmektedir. Gaziantep özelinde ise tahmin raporuna göre toplam zeytin rekoltesinin bu sene 54 bin 632 ton seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülmektedir. Bu yılki rekoltenin yaklaşık 2 bin 732 tonunun sofralığa, 51 bin 900 tonunun ise yağlığa ayrılarak, bundan ortalama 11 bin 533 ton zeytinyağı elde edilmeYASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğra
https://ilkha.com/ekonomi/gaziantep-te-yaklasik-55-bin-ton-zeytin-rekoltesi-bekleniyor-146122

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER