banner2

Banka şubelerine gitmek tarih oluyor, Bankalarda yeni dönem başlıyor

Banka şubelerine gitmek tarih oluyor... Banka şubelerine gitmenin önündeki tek yasal engel olan hesap açma ve kapama işlemleri de 1 Mart’tan itibaren artık dijital olarak gerçekleştirilecek.

Banka şubelerine gitmek tarih oluyor, Bankalarda yeni dönem başlıyor
banner24

Müşteri ediniminin dışında bankacılık sisteminde her türlü işlem dijital ortamda yapılabilir durumda. Mevzuatta olmayan tek şey uzaktan müşteri kazanmaktı. Mart ayında başlayacak düzenleme ile halihazırda aradaki kurye veya hiçbir insan faktörü olmayacak şekilde bu da yapılabilecek.

Sabah'tan Barış Ergin'in haberine göre; Görüntülü görüşme ile müşteri olunabilecek veya banka şubesine gidilmesine gerek kalınmayacak. Bankalar bir süredir hesap açma işlemlerini kurye ile de yapıyorlardı. Fakat bu yöntem de hem zaman hem de kağıt israfıydı.

Tek şart var

1 Mart'ta finansal sistemde köklü bir değişim yaratacak olan sistemde müşteriler ilk defa "Kimlik Tespiti" ve "Sözleşme" yapılması aşamasında süreci tamamen dijital ortamda başlayarak dijital ortamda bitirebilecek. Islak imza ve fiziki kimlik doğrulama zorunluluğunun ortadan kalkmasıyla birlikte dakikalar içinde banka müşterisi olmanın yolu da açılmış olacak. Tek şart 18 yaşını doldurmuş olmak.

Müşteri, sırası geldiğinde müşteri temsilcisiyle görüntülü görüşmeye başlıyor

İşlemlerin güvenli, hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilmesi için adımlar ise bankanın sistemine entegre edilen altyapı sayesinde kullanıcı görüşme talebi göndermesiyle başlıyor. Talebi yapan müşteri sırası geldiğinde müşteri temsilcisi ile görüntülü görüşmeye başlıyor. Bağlantı sırasında kimlik doğrulama işlemleri için kameraya erişim izni isteniyor. Müşteri izni verdikten sonra müşteri temsilcisi ile kamera aracılığıyla görüntülü görüşebiliyor. Bu süreçte müşteri temsilcisi; fotoğraf çekme, video kaydetme gibi özelliklerini kullanarak kimlik doğrulama adımlarını tamamlıyor. Kimlik doğrulama, gerçeklik kontrolü, OCR, NFC ve hologram okuma ise bu sistemin en önemli teknolojik güvenlik ayarları.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER