banner2

Artık radarı görünce yavaşlamak cezadan kurtarmayacak

Bakan Soylu duyurdu, yeni sistem geliyor! Artık radarı görünce yavaşlamak cezadan kurtarmayacak

Artık radarı görünce yavaşlamak cezadan kurtarmayacak
banner24

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, plaka tanıma sistemleri üzerinden ortalama hız tespiti yapılacağını ve cezaların buna göre yazılacağını belirterek, "İlk uygulama Ankara'nın etrafındaki devlet kara yollarında başlatılacak." dedi.

Remaining Time -1:02

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehirler arası yolculuklarda radar sisteminin değişeceğini söyledi. Yeni sistemde cezalar ortalama hız üzerinden yazılacak. Ceza yememek için radarı görünce yavaşlamak yetmeyecek. İlk uygulama Ankara etrafındaki kara yollarında başlayacak.

Soylu, Ankara'da katıldığı Trafik Birim Amirleri 2'inci Etap Koordinasyon Toplantısında, "Aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimini planlıyoruz" dedi.

TUZAK RADAR YERİNE ORTALAMA HIZ YAKLAŞIMI

Trafik yönetimindeki önemli değişimi aktaran Soylu, "Trafik yönetimindeki önemli bir değişimi de denetim anlayışımızda gerçekleştirdik. Sürücülerde farkındalık oluşturan, algılanan yakalanma duygusunu arttırmaya dönük; hata yapılmasını bekleyen değil hata yapmadan farkındalık oluşturan, bir denetleme anlayışı getirdik. İşte, tuzak radar uygulamasının yerine ortalama hız koridoru yaklaşımı, bu şekilde ortaya çıktı. 2017 yılında Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduk. Sistemin kurulu olduğu otoyollarda; 2019 yılında toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma elde ettik.

Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyoruz. PTS (Plaka Tanıma Sistemi) ve KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) kameraları üzerinden ortalama hız tespiti yapıyoruz. İlave bir ekipman yatırımı yapmadan, tamamen yerli ve milli bir yazılımla, mevcut kameralar üzerine kurulacak bir yazılımla, aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimi planlıyoruz" diye konuştu.

Soylu, ortalama hız koridoru uygulanan bölgelerde sürücülerin hangi hızda seyretmesi gerektiği gibi konularda uyarılacağını belirtti. Böylece aşırı hızlı olup kontrol noktalarına yaklaşınca hızını düşürenler tespit edilecek.

MAKET TRAFİK EKİPLERİ KAZALARI AZALTTI

Maket Trafik Ekipleri projesi hakkında da bilgi veren Soylu, "Halihazırda 767 adet maket/model trafik ekip aracımız var ve bu araçların bulunduğu 3 kilometrelik yarıçaplı alan içinde ölümlü kazalarda yüzde 17,5; ölümlerde ise yüzde 26,4 azalma elde ettik. Demek ki doğru bir politika uyguluyoruz. Zaman zaman otoyolu kesip mola yerine yönelterek sürücülerin dikkat dağınıklığının önüne geçmeye çalışıyoruz. Şehirler arası yollarda sürücüyü özellikle araçtan indiriyoruz. Özellikle şehirler arası otobüslere özel denetimler, sivil kontroller planlıyoruz. Fahri trafik müfettişlerimizin hem sayısın hem de aktivitesini arttırmak için ilave çalışmalar yapıyoruz. Bunların haricinde geleceğin sürücülerini yetiştirmek için, gelecekteki sürücü davranışlarını şimdiden doğru oluşturmak için de pek çok kampanya ve eğitim programı uyguluyoruz. 46 ilde 97 adet çocuk trafik eğitim parkımız var. Bu bize yeterli değil. Bunların bir kısmını modernleştirdik ve işlevselliklerini arttırdık. Bu parklardan bulunmayan 25 il için de çalışma başlattık. Ve buralarda şu ana kadar yaklaşık 200 binin üzerinde evladımıza trafik eğitimi verdik. Narkotik operasyonlarında ele geçen tırları trafik eğitim tırlarına dönüştürdük. Mobil trafik eğitim tırı projemizle şu ana kadar 400 bin çocuğumuza trafik eğitimi verdik" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet halil
Ahmet halil - 2 yıl Önce

pekala doru bir karar diyelimde bizler tır şoförü olarak bütün Avrupa yollarında 90 km hızla hareket ediyoruz turkiyede 83 km hızla radara düşüyor biz sahatli araba sürüyoruz günde 13 saat total 9 sahat sürüyoruz biz bu bölünmüş yollara 90 km gidemedikten sonra nasıl bir sürüş yapacağız el insaf bölünmüş yola delicede 50 km koymuşsunuz Osmancık aynı bunları dikkate alırsanız iyi olur sizin bu siteminizde avrupaya 10 günde giden tır 20 günde gidemeyecek birinci hafta 24 sahat yatacak tır ikinci hafta 45 sahat sizin bu radar uygulanizda 9 saatde kaç km yol gidecek

Mükremin Çelik
Mükremin Çelik - 2 yıl Önce

Hesaplar yapılırken neye göre, kime göre yapılıyor? Parası olana yaz istediğin kadar ceza ne anlamı var. Ceza puanı aşan, dolan şahıs işten atılır,yenisi alınır.İşlemlerin hepsinde otebüstü, taksici, minibüscü,kamyoncu, tırcı, bisikletli, motorlu, yaya bakış açıları ön plana alınmalıdır.Kimse, kimsenin halini bilmez, herkes kendi durumundan muzdarip. Trafik hepimize şart, olmazsa,olmazımız. Birilerine hak verelim derken, birilerinin hakkından yiğerek hak vermek olmaz, hakka girmek olur. Ambulans, itfaiye, polis,çakarlılar,ada, organ nakli,cenaze aracı önceliği var. Şehirler arası, uluslararası ,bisiklet yolu, yaya yolu kimin önceliği var. Önceliği olan her yerde ve yolda öncelikli onlara serbest, olur mu?

Aydın baş
Aydın baş - 2 yıl Önce

Ben ağır taşıt kullanıyorum sıkıntı yok ama sivil araçlara neden ceza yok tepe lambası takmışlar 180 km 230 km hızla gidiyorlar kimsede denetleme yapmıyor bu araçları şimdiki bu sistem o araçlarda geçerli mi acaba

Serhat Yıldırım
Serhat Yıldırım - 2 yıl Önce

O kadar ağır vergiler dışında bide Vatandaştan daha fazla nasıl para alırım daki yapılan çalışmaların eforunun yarısı kadarını tarım ve eğitim de sarf etseydiniz bu ülke nerelerde olmazdı ki

Nihat özel
Nihat özel - 2 yıl Önce

Sayın soylu seni çok seviyoruz ama bu cezalar yeter artık millet çok zor durumda sizde biraz insaf 50 süratle ceza yeniyor lütfen

Faruk  Yücel
Faruk Yücel - 2 yıl Önce

Sehirler arası yollarda ağır vasıtalara 50 km Ankaradaki. 70 km uygulansın süre. Yetmiyor tako cezası yazılıyor

Devran Denk
Devran Denk - 2 yıl Önce

Arkadaş bu hız sınırları tekrar bir düzenlenmelidir... Çünki öyle yerlerde 50 km sınırı varki sadece kar amaçlı.... Ceza amaçlı hız tahditleri düzenlenmeli vatandaş zaten olan vergilerle zor başaçıkıyor hergün yeni ceza kesme yolları buluyorsunuz...

Kozanoglu0619
Kozanoglu0619 - 2 yıl Önce

Acil para lazimm acil hemde çok acıklı...


SIRADAKİ HABER