banner2

Ekim ayında ihracat rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihraçtaki kapasitenin korunduğunu belirterek ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Pekcan'ın yaptığı açıklamaya göre, ekim ayında ihracat %5,6 artışla 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşti ve ekim rekoru kırıldı.

Ekim ayında ihracat rekoru kırıldı
banner24

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre Ekim ayında ihracat %5,6 artışla 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, bugüne kadar ulaşılan en yüksek aylık ihracat rakamı oldu.

Bakan Pekcan'ın yaptığı açıklamalarda öne çıkan satır başları şu şekilde:

"Ekim ayı ihracatımız yüzde 5,6 artışla 17 milyar 333 milyon dolar oldu. Bu rakam, bugüne kadar ulaşılan en yüksek aylık ihracat rakamı oldu.

"TÜRKİYE PANDEMİYİ MÜMKÜN OLAN EN AZ HASARLA ATLATACAK"

Ekim ihracatı, Türkiye'nin pandemiyi mümkün olan en az hasarla atlatacak, en hızlı toparlanacak ülkeler arasında olacağının teyididir.

Bu ithalatın yüzde 87,8'i ham madde ve yatırım mallarından oluşmaktadır. Dış ticaret hacmimiz 37 milyar 62 milyon dolara ulaşmış. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 87,9 ile 2020'nin en yüksek rakamına ulaşmış bulunmaktadır.

"ALTIN HARİÇ İTHALAT 10 AYDA YÜZDE 5,1 DÜŞTÜ"

"Altın, ticareti yapılan bir emtia olduğu kadar, sermaye değeri taşıyan bir tasarruf veya yatırım aracıdır. Biz de altın hariç verileri sizlerle paylaşacağız. Nitekim, en çok altın ticaretinin yapıldığı ülkelerden İngiltere şubattan itibaren dış ticaret verilerini altın hariç paylaşmaktadır. Ekim ithalatına baktığımızda 19,7 milyar dolarlık ithalatın 2 milyar dolarının sadece ekim ayında altın ithalatı olduğunu görüyoruz. Altın hariç ithalatımız 17 milyar 718 milyon dolar oldu. Daha da çarpıcı olarak 2020 yılı genelinde, Türkiye'nin ithalatında artış değil azalış olduğunu görüyoruz. 10 ayda altın hariç ithalatımız yüzde 5,1 düşmüş ve 155 milyar 403 milyon dolar ile sınırlı kalmıştır. Resmi olarak 10 ay itibarıyla 175,9 milyar dolar ithalat içinde 20,5 milyar dolar altın ithalatı bulunmaktadır"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER