banner2

GİB’den yapılandırma uyarısı!

GİB: Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin ilgili kanun kapsamında yapılandırılan borçların ikinci taksitinin ödeme süresi 31 Mart'ta sona eriyor

GİB’den yapılandırma uyarısı!
banner24

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin ilgili kanun kapsamında yapılandırılan borçların ikinci taksitinin ödeme süresi 31 Mart'ta sona erdiğini hatırlattı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların ikinci taksitinin ödeme süresi 31 Mart 2021 Çarşamba günü sona ermektedir.

Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilebilmesi için ilk iki taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi gerekmektedir.

Mükelleflerin, taksitli ödeme seçeneğini tercih etmiş olması durumunda, ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla, kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde (1-31 Mart 2021) ödenmesi durumunda yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacaktır.

Hesaplanan Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) tutarı üzerinden %50 oranında indirim yapılacaktır.

İdari para cezası aslından %12,5 oranında indirim yapılacaktır.

Ayrıca, mükelleflerin peşin ödeme seçeneğini tercih etmesi ve süresinde ödenmemesi (1 Ocak-1 Mart 2021) veya eksik ödenmesi durumunda peşin ödeme tutarı ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte en geç ilk taksiti izleyen ay sonuna kadar yani 31 Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi durumunda Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı devam edecektir.

Ödemelerinizi

İnteraktif Vergi Dairesinden veya mobil uygulamasından (Google Play (Android), APP Store (IOS), APP Gallery (Huawei)), gib.gov.tr adresinde yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02.00-23.45 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile Vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla, Vergi dairesi vezneleri aracılığıyla, PTT şubelerine, yapabilirsiniz.

Pandemi nedeniyle ödemelerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden yapılmasını tavsiye ederiz.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya “www.gib.gov.tr” adresi yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir."

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER