banner2

Kritik faiz kararı öncesi senaryolar ve olası piyasa tepkileri

Piyasalar, yarın yapılacak olan Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak faiz kararına ve toplantı metnine odaklandı. Piyasadaki 4 senaryo ve piyasaların verebileceği tepkiler neler?

Kritik faiz kararı öncesi senaryolar ve olası piyasa tepkileri
banner24

Piyasalarda gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın açıklayacağı faiz kararında.

Yüzde 19 olan politika faizinde anketlerin sonuçlarına göre bir değişiklik beklenmiyor. Karar sonrasında PPK toplantı metninde verilecek mesajlar önümüzdeki dönem para politikası için çok daha yol gösterici olacak.

İşte piyasaların PPK sonucuna dair 4 senaryosu ve olası tepkiler:

SENARYO 1: FAİZ SABİT, PPK METNİ: SIKI DURUŞ  

Piyasada ağırlıklı beklentiler bu olasılıkta yer alıyor. Yüzde 19 olan politika faizi değişmeyecek ve PPK metninde "sıkı para politikası duruşunun devam edeceği" söylemi korunacak. Bu aşamada piyasaların fiyatladığı beklenti ile rahat nefes alması bekleniyor.

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, bu senaryoda Dolar/TL’de 7,70’e kadar bir geri çekilme, Borsa İstanbul’da da kısa ve orta vadede sırasıyla 1.500 ve önceki zirve 1.580 ve üzerinin hedeflenebileceğini aktardı. 

SENARYO 2: FAİZ SABİT, PPK METNİ: NET DEĞİL   

Faizler değişmeden, PPK metninden çıkarılan vurgular para politikasına dair soru işareti ne yol açarsa piyasanın reaksiyonun olumsuz olabileceği belirtiliyor.

Topçu, uzak bir ihtimal olsa da "faizin değişmediği ancak toplantı metninde soru işaretlerine yol açacak ifadelerin" yer alacağı bir senaryoda dolar/TL’nin 8,00’in altına inme ihtimalinin büyük ölçüde ortadan kalkacağını belirtirken, BIST 100’de de bugün başlayan yükselişin 1.400 seviyesinin üzerinde kalınsa da 1.500 üzerine bir hareketin zor olduğunu söyledi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun son 3 haftadır yaptığı açıklamalar, piyasanın, bu senaryonun ihtimalini bile düşünmemesine sevk etti.

SENARYO 3: ARTIRIM 

Piyasada bu olasılık mümkün görülmese de uzmanlar faiz artışına piyasanın farklı bir reaksiyon verebileceğini de düşünüyor. Faiz artırımından ilk etapta olumlu etkilense de Faiz artırımına gidilmesi, öngörülen risklere dair soru işaretleri yaratacağından piyasanın sonrasında ters yönde tepkisine de neden olabilir. 

Faiz artırım senaryosunu "İhtimal dışına yakın" ifadesiyle değerlendiren Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, Eski başkan Naci Ağbal’dan devralınan 'gerektiği takdirde ilave sıkılaştırma yapılacaktır' ifadesinde bahsedilen ‘gerektiği takdirde’  ifadesinin bu ayki toplantı özetinde olamayabileceğine de işaret ederken, dolar/TL’de 7,50’ye, Borsa İstanbul’da ise kısa ve orta vadede 1.500 ve 1.580’in üzerine bir fiyat hareketi beklenmesinin makul olacağını da belirtti. 

SENARYO 4: İNDİRİM 

Enflasyonist baskının elediği bu senaryonun da bir süprizle gerçekleşmesi durumunda TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklığın artabileceği tahmin ediliyor. 

Politika faizinin bu ay indirilmesini ihtimal dışı olarak yorumlayan Topçu, bu ihtimalin 22 Mart haftasında masadan kalktığını belirterek, "22 Mart’ta 8,48’e kadar yükselen dolar/TL fiyatlamasının bu senaryo kaynaklı olduğunu" söyledi. Topçu, sürpriz bir faiz indiriminin dolar/TL’de 8,50-9,60 arasında, Borsa İstanbul’da ise önce 1.300’lü seviyelere geri çekilme ve ardından tekrar 1.600’e kadar bir ralli yaşatabileceğini söyledi. Ancak Topçu, TCMB’den gelen son mesajların 'sıkı duruş' etrafında yoğunlaştığına dikkat çekerek, bu senaryoya şu an için ihtimal verdiğini yineledi.

GÖZLER METİNDE

Faiz toplantısı sonrası yayınlanacak PPK metinde özellikle 'sıkı duruş', 'uzun müddet' ve 'ilave parasal sıkılaştırma' ifadelerinden hangilerinin korunacağına bakılacak. Son PPK metninde şu ifadeler öne çıkmıştı: 2021 yılsonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmeye devam edilecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

YENİ YÖNETİMİN İLK TOPLANTISI

Kasım ayından bu yana iki farklı başkana ev sahipliği yapan PPK’da bu kez hem başkan hem de iki üye farklı. Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Duman ile PPK üyesi Elif Haykır Hobikoğlu’nun da ilk PPK toplantısı olacak. 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 00:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER